שמות האנשים המופיעים בסיפורי ההצלחה שלנו ופרטים מזהים שונו לשמירה על פרטיותם
באחד מקבוצי הגליל גרה עליזה, בשנות השמונים לחייה בדירה קטנה העומדת לרשותה. עליזה סובלת מירידה קוגניטיבית, ככל הנראה אלצהיימר בשלביו הראשונים. מידי בוקר היא יוצאת מידי יום לעבוד ב”מפעלון” – מחלקה קטנה של המפעל הקיבוצי המספקת עבודה קלה למבוגרים במשק המעוניינים לעבוד מספר שעות בחברותא.

דפנה, ביתה של עליזה מתגוררת בקיבוץ לא רחוק מאימה. מערכת אמיטי (Amity) הותקנה בביתה של עליזה, ומאפשרת לדפנה לא רק לקבל התרעות במקרה ויש חשד לנפילה, ליציאה מהבית בשעה לא סבירה או אי חזרה הביתה, אלא גם לראות את הפעילות בבית, לוודא שעליזה יצאה בזמן לעבודה וחזרה הביתה בזמן.

אתמול דיברתי עם דפנה, והיא סיפרה לי שבזמן האחרון היא משתמשת בגרף הפעילות בבית (הכולל גרף מיטה, המראה שהיה במיטה) כדי לוודא שעליזה ישנה טוב יותר. עליזה סבלה מנדודי שינה והסתובבה בלילה בבית, מה שגרם לה להיות עייפה יותר ומבולבלת יותר בשעות היום והגדיל את סיכויי הנפילה בלילה. חצי כדור שינה לפני השינה פתר את הבעיה, אמרה לי דפנה – והיא עוקבת אחרי השינה כבר יותר משבוע.

גרף פעילות בבית

גרף פעילות בבית

ככה רואה דפנה, על מסך הסלולרי שלה, את הפעילות היומית  של עליזה בשתים-עשרה השעות האחרונות:

ניתן לראות שהייתה שינה רצופה עד סביבות 05:30, יציאה של כמה דקות לשירותים, חזרה למיטה עד סביבות 08:00, שוב יציאה לשירותים והשכמה סופית בסביבות 08:30 ויציאה מהבית קצת לפני תשע.

בלי קשר לגרף אותו היא יכולה לראות בכל עת, דפנה מקבלת התרעות על חריגות מהשיגרה כפי שהיא קבעה אותם: למשל, אמא יצאה מהבית בשעה שלוש לפנות בוקר.

Share This